“Medytacje” to część płyty “Wyspa”, debiutanckiego albumu OIA.

Teledysk do “Medytacji” powstał w upalnym Lagos, największym mieście Nigerii i jego dawnej stolicy.W tworzeniu klipu pomagała miejscowa ekipa z operatorem i reżyserem Benem Elekwachi, a do wielu miejsc przepustką była zgoda lokalnej policji. OIA uchwyciła sceny z życia zwykłych ludzi, których doświadczenie jest dla artystki sednem każdej podróży. W klipie obserwujemy nie statystów, a autentycznych mieszkańców Lagos, czekających przy Tafa Balewa Square na autobus, który może nie przyjechać, tłoczących się na miejscowym bazarku i przemierzających ulice tętniącej życiem dzielnicy Obalende czy Ikoyi.

OIA o swoich wrażeniach z podróży:

-Szok był podwójny. Moja obecność wzbudzała sporą sensację. Jako Europejka, miałam wiele przywilejów. Mieszkałam w wygodnym hotelu i po mieście poruszałam się samochodem. To coś zupełnie odmiennego od codzienności mieszkańców, dla których jestem pełna podziwu. Wielu z nich mieszkało w prowizorycznie wybudowanych domach, nie mówiąc już o dostępie do tak podstawowych miejsc jak sklep, lekarz czy nawet… chodniki.

Styczność z tak odmiennym środowiskiem zbudowała we mnie ogromny szacunek dla ludzi, którym na co dzień brakowało dosłownie wszystkiego, ale na pewno nie optymizmu.

“Medytacje” to nie tylko dosłowna podróż. Wokalistka zabiera nas w metaforyczną i dosłowną podróż. To podróż wgłąb siebie, którą dokonuje się podczas wyjazdu poza swój kraj lub krąg kulturowy.

 

Share in
Tagged in